
Světová premiéra díla Jana Dismase Zelenky je hudebním pokladem, který zazní v Praze
Dvě významné, současným českým posluchačům dosud neznámé skladby Jana Dismase Zelenky rozezní 7. května od 19.30 pražský kostel sv. Šimona a Judy. V české premiéře bude uvedena Missa Circumcisionis ZWV 11 z roku 1728. V premiéře světové pak Litaniae de Venerabili Sacramento ZWV 148 z roku 1729. Obě díla zazní pod taktovkou Adama Viktory v podání renomovaného hudebního tělesa Ensemble Inégal, které si letos připomíná 25 let od svého založení. Vstupenky jsou dostupné na GoOut.cz.
V roce 2024 natočil soubor Ensemble Inégal ve světové premiéře na CD nově objevenou Zelenkovu skladbu Statio quadruplex, která překvapivě změnila pohled na skladatelův raný kompoziční styl. Jde o vůbec nejstarší dochované Zelenkovo dílo.
A v představování Zelenkovy hudby Ensemble Inégal pokračuje i letos: „Tentokrát jsme připravili dvě skvělá díla, která spolu úzce souvisí. Obě totiž vznikla v krátké době během několika měsíců ihned po sobě pro dva významné liturgické svátky,“ říká Adam Viktora, zakladatel a vedoucí souboru Ensemble Inégal.
„Missa Circumcisionis Domini Nostri Jesu Christi ZWV 11 je mší pro svátek Obřezání Páně slaveného 1. ledna, v našem případě to byl Nový rok 1729. Litaniae de Venerabili Sacramento ZWV 148, tedy Litanie k Nejsvětější Svátosti, byly určeny pro slavnost Těla a Krve Páně 18. června 1729. V obou případech použil Zelenka instrumentaci se slavnostními znaky královského majestátu v podobě trubek a tympánů. Jako kapelník na drážďanském královském dvoře měl totiž privilegium komponovat a řídit provedení takových skladeb určených pro liturgii slavenou v přítomnosti panovníka,“ vysvětluje Viktora.
„Na mši je velice pozoruhodné, že máme její dobové opisy doloženy hned z několika hudebních sbírek, byla například v majetku Bachova syna Carla Philippa Emanuela. Missa Circumcisionis je také vůbec první kompletní mešní kompozicí Jana Dismase Zelenky vydanou tiskem. Stalo se tak v roce 1983, přesto dosud v Čechách nikdy nezazněla. V obou případech se jedná o fascinující svědectví o velikosti, významu a nekonečně vynalézavé originalitě našeho skladatele, a to v pohledu zaostřeném na krátký úsek v jeho tvorbě, na zimu a jaro na přelomu let 1728 a 1729,“ zve na chystaný koncert Adam Viktora.
Čtvrtstoletí objevování zapomenutého génia
Během pětadvaceti let soubor Ensemble Inégal uvedl v nahrávacích a koncertních premiérách více než 50 Zelenkových skladeb včetně většiny jeho mší, litanií a všech žalmů. Nahrál celkem 25 CD nahrávek, z toho 17 s novodobými premiérami Zelenkových dosud neznámých kompozic a vybudoval vlastní notovou edici Zelenkovy hudby čítající přes 50 položek, z níž čerpají hudebníci, dirigenti, sbory a orchestry z celého světa.
Během této doby uspořádal soubor i 10 ročníků česko-německého Zelenka Festivalu Praha – Drážďany, věnovaného skladatelově dílu a osobnosti a zrealizoval také 7 ročníků mezinárodní muzikologické Zelenka Conference Prague. „Podařilo se nám tak přispět ke zveřejnění nejnovějších muzikologických objevů. Díky nim bylo možno přehodnotit dosavadní pohled na význam Zelenkovy tvorby i jeho život a od základu vyvrátit mýty, legendy a klišé, jimiž se jeho životopis v uplynulých desetiletích neoprávněně naplnil. Dosud jinde nezveřejněné a v Praze koncentrované informace od muzikologů z Austrálie, Islandu, Německa, Čech, Anglie a Ameriky, učinily z těchto konferencí stěžejní milník v poznávání Zelenkova díla i jeho osobnosti,“ připomíná Adam Viktora.