Prevence a deeskalace: Klíč k bezpečné psychiatrické péči

Preventivní opatření a deeskalační dovednosti hrají významnou roli při zvládání agresivního chování pacientů a redukci používání omezovacích opatření v psychiatrické péči.

Preventivní opatření a deeskalační dovednosti hrají významnou roli při zvládání agresivního chování pacientů a redukci používání omezovacích opatření v psychiatrické péči.

Dne 16.1.2025 uskutečnilo Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, z.s. v PN Bohnice setkání zaměřené na prevenci a zvládání agresivního chování pacientů v psychiatrické péči. 

Cílem akce bylo diskutovat potřebu kvalitního a jednotného vzdělávání v oblasti prevence konfliktů a deeskalace.

Setkání se zúčastnili zástupci psychiatrických nemocnic a psychiatrických oddělení, zmocněnkyně vlády pro lidská práva, zástupci MZČR, Ministerstva spravedlnosti ČR, Kanceláře veřejného ochránce práv a také norští experti, kteří se věnují prevenci a zvládání agrese v Norsku.

Hlavní body jednání

Mgr. Tomáš Petr, PhD., zástupce psychiatrické sekce ČAS, představil nově vzniklou expertní radu pro prevenci a deeskalaci konfliktů a agresivního chování při poskytování psychiatrických služeb. 

Rada složená z odborníků na danou oblast je zřízená pod Odbornou radou pro rozvoj zdravotních služeb v oblasti duševního zdraví. Klade si za cíl sjednotit a zkvalitnit vzdělávání v této oblasti a zajistit jeho dostupnost.

Proč je toto téma důležité?

Psychiatrická péče často zahrnuje situace, které mohou vyústit ve verbální či fyzickou agresi. Užití omezovacích prostředků by však mělo být vždy až poslední volbou. Odborné studie opakovaně prokazují dopad prevence a deeskalačních tréninků na snížení používání omezovacích opatření a zvýšení bezpečnosti na psychiatrických odděleních. Dovednosti v předcházení a deeskalaci konfliktů by proto měly být nezbytnou výbavou profesionálů působících v oblasti péče o duševní zdraví.

V České republice je ale systém vzdělávání a tréninku těchto dovedností v počátcích, navíc je roztříštěný, nekoordinovaný, s rozdílnou úrovní kvality.

Inspirace ze zahraničí

Během jednání popsali norští experti zkušenosti s vytvářením národního programu prevence a zvládání agrese MAP. Jejich výchozí pozice byla podobná stávající situaci v ČR. Dnes mají v Norsku funkční, jednotný a srozumitelný systém, ze kterého profitují nejen pacienti, ale i zaměstnanci.

I v dalších evropských zemích je zřejmá snaha o jednotnost tréninku a jeho odbornou garanci - např. Dánsko, Irsko, Anglie a další.

Citace odborníků

„Koordinovaný a odborný přístup k problematice předcházení a zvládání agresivního chování může pomoci posílit kompetence zdravotnických pracovníků ve vypjatých situacích. Je důležité se této oblasti věnovat. Zavádění preventivních opatření a tréninky v deeskalaci vedou ke snižování používání omezovacích opatření“, říká předseda Odborná rady pro rozvoj služeb pro duševní zdraví Prof. MUDr. Tomáš Kašpárek, PhD. 

 „Bezpečnost pacientů i zdravotníků je prioritou v psychiatrické péči. Ze zdravotnických zařízení je velká poptávka po vzdělávání personálu v deeskalačních technikách. Naším cílem je propojit odborníky, kteří se prevenci a zvládání agresivního chování věnují, sdílet osvědčené postupy a nabídnout praktické a efektivní tréninky v této oblasti,“ uvedl Mgr. Tomáš Petr, PhD., zástupce Psychiatrické sekce ČAS, iniciátor vzniku expertní rady. 

„Ne vždy to pomůže, ale vždy to zkusme …“, zdůrazňuje v diskusi o užití deeskalačních technik v psychiatrické péči Mgr. Jan Běhounek, zakladatel Centra pro simulační kurzy v psychiatrii v PN Bohnice.

Závěr

Setkání poukázalo na potřebu a důležitost vzdělávání a tréninku v oblasti prevence a zvládání agresivního chování v psychiatrické péči. Nově vzniklá expertní rada bude hrát klíčovou roli při sjednocení a zkvalitnění vzdělávání v této oblasti.