Antibiotická rezistence představuje celosvětovou hrozbu

Antibiotika jsou velmi důležitá a jde o klíčový prvek medicíny. Rezistence bakterií vůči antibiotikům však představuje jednu z nejtěžších výzev medicíny 21. století. V posledních letech se nejen v České republice rozmohlo nadužívání a nesprávné užívání antibiotik, což zvýšilo nárůst rezistentních kmenů způsobujících obtížně léčitelné infekce. Spotřeba antibiotik v Česku rapidně stoupá a řadíme se mezi státy s největší spotřebou v rámci Evropy. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jde o jednu z nejvážnějších hrozeb pro veřejné zdraví.

Antibiotická léčba je základním pilířem moderní medicíny a život zachraňující léčbou. Nejde přitom jen o terapii těžkých infekcí, na které se před objevením antibiotik běžně umíralo, ale u určitých skupin pacientů také o jejich prevenci. Bez antimikrobiálních léčiv bychom nebyli schopní provádět řadu rutinních chirurgických zákroků nebo ochránit křehké nemocné.

Antibiotická rezistence jako tichá hrozba

Bakterie jsou evolučně velmi přizpůsobivé a na mnoho antibiotik si vytvořily odolnost. Geny, které jim tuto odolnost dávají, se navíc mezi bakteriemi rychle šíří a často se přenášejí i mezi různými druhy. Tyto multirezistentní bakterie, známé jako superbakterie, jsou proto velkým problémem po celém světě. „Odhaduje se, že v roce 2050 bude s rezistencí na antibiotika souviset celosvětově 8,2 milionu úmrtí za rok, zatímco v roce 2021 to bylo 4,7 milionu. Znamená to odhadovaný nárůst mezi roky 2022 a 2050 o 70 %. Nejvíce postiženou skupinou budou podle předpovědi osoby starší 70 let,“ upozorňuje MUDr. Václava Adámková, Ph.D., primářka Klinické mikrobiologie a ATB centra Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze.

Antibiotika viry rozhodně nezabijí

Jednou z nejzásadnějších příčin šíření antibiotické rezistence je nadužívání a nesprávné používání antibiotik. Zbytečné nasazování antibiotické léčby má několik příčin. Nedostatečně informovaní pacienti často na lékaře tlačí, aby jim antibiotika předepsal, neboť mají dojem, že se jim rychleji uleví. Podle průzkumu z roku 2021 podání antibiotik po svém lékaři požadovalo až 40 % pacientů. „Řada běžných infekcí, především infekcí dýchacích cest, se kterými pacienti své praktické lékaře navštěvují nejčastěji, je přitom způsobena viry. Udává se, že až 9 z 10 infekcí horních dýchacích cest je virového původu. V těchto případech je zcela dostačující symptomatická léčba a poučení pacienta ohledně doby trvání příznaků, což je obvykle přibližně týden,“ popisuje MUDr. Adámková.

Lékaři předepisují antibiotika nesprávně

Někteří lékaři antibiotickou léčbu předepisují automaticky, aniž stanoví původce. Nemocní pak mohou vystřídat několik různých antibiotik, než se „trefí“ a infekci se podaří potlačit. Důsledkem je vznik a šíření rezistentních bakterií, kdy dochází ke zhoršení účinnosti antibiotické léčby nejen u běžných infekcí, ale i u těžkých infekčních onemocnění. Pro předcházení těmto problémům je proto nutná také opakovaná edukace lékařů o správné praxi v předepisování antibiotik.

Důležitou úlohu v prevenci nadužívání antibiotik mají však i lékárníci. Nezastupitelní jsou při edukaci pacienta, kterého by měli při vydání léčiva poučit o správném užívání. Zejména je nutné, aby pacient dodržel dobu léčby nastavenou lékařem. Některým pacientům je také třeba trpělivě opakovaně vysvětlovat, že si nespotřebovaná antibiotika nemají schovávat „na horší časy“ a nasazovat si je při příštím onemocnění bez doporučení lékařem.

Literatura a zdroje:
1. Dosud vydaná klinická doporučení pro antibiotickou terapii v ambulantní praxi dostupná na: www.antibiotickarezistence.cz/taxonomy/doporuceni
2. Informace pro laickou veřejnost dostupné na: www.antibiotickarezistence.cz
3. O antibiotika aktivně požádalo 40 % Čechů. I proto přestávají být účinná. Státní zdravotní ústav, 11. 11. 2021. Dostupné na: www.antibiotickarezistence.cz/315-2/
4. Rizika a hrozby. Důvěřuj svému lékaři. Státní zdravotní ústav. Dostupné na: www.antibiotickarezistence.cz/rizika-a-hrozby
5. GBD 2021 Antimicrobial Resistance Collaborators. Global burden of bacterial antimicrobial resistance 1990-2021: a systematic analysis with forecasts to 2050. Lancet 2024 Sep 13: S0140-6736(24)01867-1, doi: 10.1016/S0140-6736(24)01867-1 [Epub ahead of print].