Rekordní ročník soutěže Ekoedu: Školy sesbíraly bezmála 35 tun elektroodpadu

Školy zapojené do projektu Zelená škola odevzdaly k recyklaci 34 639 kg vysloužilého elektra, což je o 2,5 tuny více než v loňském roce. Soutěž Ekoedu, kterou organizuje společnost REMA Systém, motivovala děti, učitele i rodiče k odpovědnému nakládání s vysloužilou elektronikou. Vítězové si odnesou moderní tablety od partnera soutěže společnosti Vodafone Czech Republic, a navíc zažijí exkurzi do recyklačních provozů firmy PRAKTIK system.

Soutěž Ekoedu, kterou pořádá společnost REMA Systém ve spolupráci s REMA Battery, letos probíhala již sedmým rokem. Soutěž je určena školám zapojeným do projektu Zelená škola a jejím cílem je motivovat žáky, učitele i rodiče k aktivnímu zapojení do sběru vysloužilých elektrozařízení, baterií a akumulátorů. Soutěž letos probíhala od března do konce října a zapojit se mohly mateřské, základní, střední i speciální školy. Výsledky se hodnotily v několika kategoriích dle charakteru a velikosti školy.

„Ekoedu představuje unikátní spojení soutěživosti, vzdělávání a odpovědného přístupu vůči životnímu prostředí. Díky nadšenému zapojení zaměstnanců škol, žáků i jejich rodičů jsme opět dokázali, že příroda nám není lhostejná. Vysoká účast a letošní rekordní výsledky jsou pro nás obrovskou inspirací a přinášejí nám chuť pokračovat v podpoře těchto aktivit i v dalších letech,“ popisuje Denisa Krumlová, marketingová manažerka společnosti REMA Systém, jednoho z největších kolektivních systémů pro sběr elektroodpadu v Česku.

V kategorii mateřských a základních škol do 99 žáků opětovně zvítězila mateřská škola z obce Dušníky v ústeckém kraji. Žákům i zaměstnancům se letos podařilo vysbírat 8 390 kg vysloužilých elektrospotřebičů. „Opakovaná vítězství v soutěži nás všechny ve škole velmi těší a motivují do dalších ročníků. Sbírání elektroodpadu se stalo společnou misí učitelů i dětí. Ekoedu vnímáme nejen jako soutěž, ale i jako příležitost naučit děti zodpovědnému chování vůči přírodě. Velké poděkování patří všem, kdo nás v této snaze podporují,“ zdůrazňuje Vladimíra Hejdová, ředitelka Mateřské školy Dušníky.

V kategorii speciálních škol se na první příčku z loňského třetího místa dostala Základní škola a Praktická škola Český Brod, která nashromáždila bezmála 1 700 kg elektroodpadu. „Naše letošní vítězství je pro nás nejen radostí, ale i potvrzením, že zapojení celé školní komunity má skutečný smysl. Je to oproti loňskému třetímu místu velký skok. Sběr elektroodpadu se totiž u nás stal tradicí a žáci i pedagogové na tuto příležitost už čekají a odhodlaně nosí staré elektrospotřebiče. Navíc díky soutěži aktivně šíříme povědomí o důležitosti recyklace elektroodpadu a o opětovném využití surovin,“ uvádí Marie Šnajdrová, ředitelka Základní školy a Praktické školy Český Brod.

Vítězné školy ze všech kategorií budou moci vzít své žáky na exkurzi do recyklačních provozů společnosti PRAKTIK systém. To žákům umožní pochopit princip cirkulární ekonomiky, a především to, jak důležité je pro životní prostředí správné nakládání s odpadem. „Jsme nadšeni, že můžeme přispět ke vzdělávání dětí a mladých lidí v oblasti recyklace a udržitelného nakládání s odpady. Věříme, že návštěva našich recyklačních provozů žákům ukáže, jak velký dopad mohou mít jejich činy na ochranu životního prostředí,“ vysvětluje Jana Hloušková, obchodní manažerka PRAKTIK system.

Školy také od partnera soutěže společnosti Vodafone Czech Republic získají tablety pro svou výuku. „Rádi podporujeme projekty propojující vzdělávání s odpovědným přístupem k životnímu prostředí a přírodním zdrojům, které pro náš provoz využíváme. Jsme rádi, že tablety, které vítězné školy obdrží, pomohou při výuce, ale zároveň se na nich dá velmi dobře vysvětlit důležitost recyklace elektronických zařízení,“ uzavírá Zuzana Holá za Vodafone Czech Republic. Pro všechny zapojené školy, ale i širokou veřejnost je navíc k dispozici vzdělávací program Odpad není k zahození, jenž je zdarma ke stažení na webu www.rema.cloud.

Vítězové soutěže Ekoedu 2024

Mateřské a základní školy do 99 žáků

  1. místo: Mateřská škola Dušníky
  2. místo: Základní škola a Mateřská škola Skorošice
  3. místo: Základní škola a Mateřská škola Chrášťany

Mateřské a základní školy 100 a více žáků

  1. místo: Mateřská škola Solnice
  2. místo: Základní škola a Mateřská škola Křižany-Žibřidice
  3. místo: Fakultní základní škola profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK

Střední a vysoké školy

  1. místo: Střední průmyslová škola strojnická Vsetín
  2. místo: Střední průmyslová škola, Trutnov
  3. místo: Střední průmyslová škola, Ostrava-Vítkovice

Speciální školy

  1. místo: Základní škola a Praktická škola Český Brod
  2. místo: Dětský domov, Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola, Písek
  3. místo: Mateřská škola, základní škola speciální a praktická škola Diakonie ČCE Ostrava

O společnosti REMA Systém

Hlavními aktivitami společnosti REMA Systém jsou služby zabezpečující zpětný odběr a recyklaci odpadních elektrických a elektronických zařízení. Jde například o pračky, lednice, televizory, počítače, tiskárny, mobilní telefony a další přístroje. Ve spolupráci se společností REMA Battery navíc umožňuje i zpětný odběr odpadních baterií a akumulátorů.

Svým klientům REMA nabízí odborné a komplexní řešení na cestě ke splnění legislativních povinností, běžným spotřebitelům pomoc a jednoduché vyřešení starostí s nepotřebnými či vysloužilými elektrospotřebiči. V oblasti ochrany životního prostředí REMA působí od roku 2005, od kdy provozuje systém pro zpětný odběr a recyklaci odpadních elektrozařízení.

Podrobné informace najdete na adrese www.rema.cloud, informace k projektu Chytrá recyklace naleznete na www.chytrarecyklace.cz.