Bezpečnost dětí v autosedačkách – proč zimní bundy do auta nepatří

S příchodem zimy roste potřeba chránit děti před mrazem, ale zároveň je nutné myslet na jejich bezpečnost během jízdy autem. Jedna z nejčastějších chyb, kterou rodiče dělají, je poutání dětí do autosedačky v tlustých zimních bundách nebo kombinézách. Tento zdánlivě neškodný zvyk však může mít v případě nehody fatální následky. Jak zajistit, aby vaše dítě bylo na zimních cestách maximálně chráněno? Jak cestovat s dětmi bezpečně připomíná Tým silniční bezpečnosti aktivitami projektu Markétina dopravní výchova

Zimní bunda v autosedačce: neviditelné riziko

Huňaté zimní bundy a více vrstev oblečení snižují ochrannou funkci bezpečnostních pásů. Důvodem je volný prostor, který mezi pásem a tělem dítěte vzniká. Rozdíl může být až 10 cm – dost na to, aby pás při nárazu sklouzl a neposkytl potřebnou ochranu.

„Správně utažený pás musí být co nejblíže těla. Přes silnou bundu by mohl při nehodě snadno sklouznout,“ vysvětluje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti. Správné připoutání poznáte podle jednoduchého pravidla: pokud je pás utažen tak, že pod něj nelze dát celou dlaň, maximálně prsty, je připoután správně.

Jak udržet dítě v teple?

Sezení v silné zimní bundě není jen nebezpečné, ale také nepohodlné. Dítě se může rychle přehřát, což vede k neklidu a následnému narušení pozornosti řidiče. Nejlepším řešením je auto před cestou předehřát nebo mít připravenou deku, kterou dítě po správném připoutání přikryjete. Pomůže i jednoduchý trik. „Sundejte dítěti bundu, připoutejte jej v autosedačce a pak mu bundu nasaďte obráceně – tedy ruce zasuňte do rukávů a zádovou část bundy nechte jako dečku vpředu. Jakmile se vozidlo vytopí, takto nasazenou bundu můžete snadno sundat,“ popisuje návod Markéta Novotná, metodik dopravní výchovy z Týmu silniční bezpečnosti.

Pokud si chcete situaci ještě usnadnit, na trhu je k dispozici široká škála fusaků a dětských dek, které jsou navrženy speciálně pro použití s autosedačkou. Například fusaky CYBEX Snogga využijete pro cestování ve vajíčku i v kočárku. Správnou cestou je také vsadit na vícero tenkých vrstev oblečení, které kolem dětského tělíčka nevytváří vzduchovou bariéru. Ideální a krásně hřejivé jsou například funkční materiály nebo merino kousky, které udrží dítě přes zimu v teple a v létě bude odvádět vlhkost.

Zimní pravidla platí i pro dospělé

Nebezpečí spojená s nošením zimních bund v autě se netýkají pouze dětí. Řidiči i spolujezdci by měli volit méně objemné oblečení, které neomezuje v pohybu. Navíc je důležité odstranit z kapes předměty, jako jsou klíče nebo propisky, které by mohly při nehodě způsobit zranění. „Zimní bunda značně omezuje v pohybu. Pás přes hladký povrch bundy může sklouznout a neudrží tělo tam, kde by měl. Nejlépe funguje, když ho máme na svém těle,“ říká Jan Polák.

Dětské zádržné systémy, autosedačky, jsou z valné většiny jednoduché na ovládání. Je však potřeba číst návod konkrétní sedačky a dodržovat několik bezpečnostních zásad, které platí napříč všemi druhy sedaček. Jedním zásadním pravidlem je, že bezpečnostní pásy musí v každém případě těsně přiléhat k tělu dítěte – jen tak je totiž schopný plnit svou funkci. Dodržování zásad je nutné bez ohledu na roční období. „Tyto zásady jsme mimo jiné zpracovali ve spolupráci s Policií ČR a BESIP v přehledném materiálu, kde poukazujeme i na nejčastější rodičovské chyby v poutání,“ uzavírá Novotná.

Bezpečnost na cestách začíná výchovou. Pravidla správného připoutání a chování v dopravě lze dětem vysvětlit pomocí hravých materiálů projektu Markétina dopravní výchova, který je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a podporován řadou partnerů jako Policie České republiky, Platforma VIZE 0, z.ú., Liberecký kraj, ŠKODA AUTO a.s., Sev.en Česká energie nebo CYBEX. Veškeré výstupy jsou k dispozici na portálu www.dopravnivychova.cz.