Nejčastějším nádorovým onemocněním Čechů je rakovina prostaty
Tělo muže, který pečuje o své zdraví a dbá na prevenci, „šlape“ jako dobře udržované auto. Hodně mužů však na to nedbá a přichází k lékaři pozdě, což se týká hlavně rakoviny prostaty. Právě ta je u Čechů nejčastějším nádorovým onemocněním.
Za posledních 20 let se výskyt rakoviny prostaty v Česku až ztrojnásobil na aktuálních 80 tisíc pacientů. Ukazují to letošní data pro projekt Inovace pro život, která vycházejí z nových statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Jak hodnotí léčbu odborníci, může veřejnost zhlédnout na záznamu tiskové konference.
Ročně je v ČR diagnostikováno téměř deset tisíc nově nemocných, většinou v raných stadiích nemoci. Počet nových pacientů s nejpokročilejším stadiem nemoci se pohybuje kolem tisíce, obdobný počet vstoupí do čtvrtého stadia v důsledku progrese onemocnění nebo relapsů. Lékařům se bohužel i přes lepší diagnostiku stále nedaří zachytit 20 procent nádorů v pokročilém stadiu. Zlepšit to má nový screeningový program, který v ČR začal letos v lednu.
Statistiky ÚZIS také ukazují, že pacientům s nejpokročilejším stadiem nemoci se prodloužila doba jejich dožití díky inovativní léčbě. Podává se ve specializovaných centrech, a proto bývá nazývána centrová. Moderní léky zde pomáhají výrazně prodloužit délku života pacientů, zlepšit jeho kvalitu a snížit potřebu hospitalizací. To se týká zejména těch, kteří jsou v posledním, čtvrtém stadiu nemoci, kdy se nádor rozšíří mimo prostatu do regionálních lymfatických uzlin nebo jiných orgánů, hlavně kostí.
Šance na lepší život
V poslední době v diskusích zaznívá, že by se mohly investice do centrové léčby v ČR omezit. Pokud by však došlo k jejímu omezení, doplatili by na to hlavně pacienti. „Moderní léčba je dnes v centrech předepisována u více než 2500 pacientů s rakovinou prostaty. K dispozici jim je už více než sedm moderních léků, které významně přispěly k nárůstu pětiletého přežití,“ vysvětluje David Kolář, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Inovativní léčbu používají komplexní onkologická centra, je šetrnější a individualizovaná, čili „šitá každému pacientovi na míru“. Kromě lepší kvality života snižuje i riziko, že bude muset být častěji hospitalizovaný a muset na operaci.
„Stále sice přicházejí pacienti pozdě, ale i tak se prodlužuje dožití s celkem dobrou kvalitou života. Doufáme, že se co nejdříve dostanou poslední typy inovativní léčby do úhrady pojišťoven a léčba bude pro naše pacienty dostupná jako v jiných zemích,“ věří předsedkyně výboru STK pro chlapy Michaela Tůmová.
Zdroj: Asociace inovativního farmaceutického průmyslu