Účastníci a účastnice prvního HR meetupu od HeRe umí odůvodnit diverzitu
První konference HeRe & Now, moderní formát setkání HR profesionálů a profesionálek HR portálu HeRe, se věnovala inkluzi, diverzitě a rovným příležitostem. Portál HeRe má za cíl informovat, inspirovat a také propojovat a obohacovat, a to se díky prvnímu meetupu podařilo i v offline světě. První edice věnovaná tématu diverzity, inkluze a rovných příležitostí proběhla 12. září v pražském coworkingovém centru Opero.
„Téma prvního meetupu vzniklo po diskuzi s lidmi z oboru. Diverzita není jen o toleranci k rozdílnosti, ale o tom, jak tyto rozdíly obohacují celek. Inkluze zajišťuje, že každý hlas má své místo a rovné příležitosti dávají šanci růst každému bez výjimky. Tyto hodnoty jsou nejen klíčem k úspěchu, ale i k tomu, abychom byli lepší jako tým, jako firma a jako lidé,” vysvětlil na úvod Ondřej Tyl, CEO společnosti Benefit Plus, která za platformou HeRe stojí.
V následujícím bloku ujasnily Eliška Remešová, psycholožka a zakladatelka institutu MEZILIDMI a Jana Tikalová, zakladatelka neziskové organizace OPIM, která organizacím pomáhá pracovat s rozmanitostí a diverzitou, základní pojmy.
„Diverzita označuje přítomnost rozdílů mezi lidmi v rámci určitého prostředí, a to včetně, ale nejen, rasy, etnika, pohlaví, věku, sexuální orientace, schopností, náboženství, socioekonomického statusu, vzdělání a dalších charakteristik,” vysvětlila Eliška Remešová. Inkluzi definovala jako aktivní zapojení všech jedinců do pracovního prostředí nebo komunity, kde jsou jejich hlasy slyšeny, jsou respektováni a cítí se být součástí celku. Rovné příležitosti charakterizovala jako stejné šance na přístup k zaměstnání, vzdělání a dalším příležitostem pro všechny osoby a bez diskriminace.
V oblasti diverzity se podle Martina Záklasníka, bývalého CEO E.ON a zakladatele společnosti Sinlei, situace v posledních pár letech zlepšila. „Diverzitu je ve firmách potřeba umět odůvodnit, aby to dávalo všem smysl. My jsme propojili pragmatickou a etickou stránku. Věnovali jsme se jí, protože jsme sami chtěli, ne protože by to po nás někdo chtěl. Díky ní jsme lépe porozuměli nejen světu okolo nás, ale i našim zákazníkům,“ vysvětlil. Zároveň je podle něj potřeba dávat pozor na to, aby se zlepšovala situace jedné skupiny lidí, aniž by se zhoršila situace jiných.
Diverzita však nikdy nevznikne bez psychologického bezpečí. Jak jej vybudovat, radila Jana Tikalová: „Prvním krokem je sesbírat data. Následuje edukace a osvěta, díky které může dojít ke změně myšlení a přístupu. Třetím, neméně důležitým krokem je správná interní komunikace. Slovu diverzita se klidně úplně vyhněte a raději akcentujte autenticitu.”
Součástí konference byla také diskuze nazvaná Boomer x Zoomer, ve které se byznys kouč Petr Beneš a jeho dcera Anna Benešová spolu s moderátorem Petrem Skondrojanisem bavili třeba o tom, jestli existuje práce snů nebo co kterou generaci v práci motivuje.
Následovaly diskusní huby, ve kterých psycholožka Eliška Remešová vysvětlovala, jak může zvídavost sloužit jako nástroj k porozumění a tvoření vztahů, právnička Barbora Paclíková doporučovala, jak se vyhnout diskriminaci v pracovním inzerátu a na pracovním pohovoru, Petr Beneš řešil téma, jak mohou firmy porozumět potřebám svých lidí a Jana Tikalová radila, jak diverzitu, inkluzi a rovné příležitosti ve firmách prakticky komunikovat. Pojmenovala praktické benefity inkluze, kterými jsou kromě již zmíněného porozumění zákazníkům a zaměstnancům také menší fluktuace a větší spokojenost zaměstnanců.
„Mám radost, že akce se povedla přesně tak, jak jsme zamýšleli. Atmosféra připomínala spíš setkání s kamarády a zároveň zazněly zajímavé myšlenky. Spojení zábavy a odbornosti – to byl náš záměr a myslím, že se povedl. V budoucnu plánujeme menší formáty, kde se zaměříme na hlubší rozbor konkrétního tématu. Témata už konzultujeme s personalisty,” uvádí Martina Skondrojanis, která stojí za platformou HeRe.