Pestrý svět čajů s Dominikem Marriottem, Senior Tea Masterem Ahmad Tea
Čaj. Nápoj, který je součástí každodenního života milionů lidí po celém světě. A přesto, jak říká Dominic Marriott, Senior Tea Master společnosti Ahmad Tea, tento nápoj skrývá daleko více, než se na první pohled zdá. „Čaje se svou chutí neliší jen místem původu, ale také sezónou sklizně," vysvětluje Dominic, čímž otevírá dveře do světa plného podmanivých chutí a příběhů, které každý doušek vypráví. Stačí hrstka sušených lístků, zalít horkou vodou a vstoupit.
Čaj jako příběh místa
Čaj je jedním z nejstarších a nejoblíbenějších nápojů na světě, který provází lidstvo tisíce let. „Přestože je pro mnohé čaj běžnou součástí každodenní rutiny, skutečný svět čajů nabízí mnohem více, než se na první pohled zdá,” říká Tea Master společnosti Ahmad Tea.
Podle Dominica Marriotta je pití čaje jako cestování. „Každý čaj vypráví legendu o místě a rostlince, na které vyrostl. Pití čaje může být stejně překvapivým zážitkem jako ochutnávání gastronomických specialit z různých světadílů. Přestože mnoho lidí vnímá čaj jako jednotvárný nápoj, ve skutečnosti se jeho chuť a vůně významně liší v závislosti na tom, zda pochází z Indie, Srí Lanky, Keni nebo z dalších čajových velmocí,” říká Dominic. Navštěvování čajových plantáží je důležitou součástí jeho práce. Pravidelně létá do Indie, na Srí Lanku nebo do Číny i dalších míst. „Letos v říjnu se chystám do Keni a možná také do Malawi a Rwandy,” prozrazuje své příští čajové destinace.
Jeho den začíná – jak jinak – šálkem čaje u snídaně, ale jedním to zdaleka nekončí. Náplní jeho práce je rozpoznávat a hodnotit kvalitu čaje z různých regionů a porovnávat ji s tabulkovým standardem. „Denně proto ochutnám až pět set různých šálků,” počítá Dominic a vysvětluje, že pro znalecké účely připravuje čaj vždy ve dvojnásobné síle než pro běžné pití.
Rozmanitost čajů začíná u jejich původu
Každému, kdo si chce rozšířit znalosti z pití čaje, doporučuje utřídit chuťové zážitky spojené s čaji z různých oblastí. „Když budete zkoušet různé druhy z různých původů, dokážete jasněji rozeznat různé styly a různé chutě a zjistíte, že se tyto chutě mohou velmi lišit od spotřebního čaje. Zatímco třeba u čaje z indického Ásámu hledáme bohaté, sladové chutě, u čaje ze Srí Lanky se zaměřujeme na svižný a živý charakter.“. Podle Dominica může být pití čaje stejně překvapivým a barvitým zážitkem jako ochutnávání národních gastronomických specialit. Stačí jen otevřít mysl a zkusit čaje. Kromě místa pak také záleží na období dorůstání posledních lístků na čajových keřích. Období se říká „flush” a čajovým listkům propůjčuje charakteristické chutě, které čajoví znalci nejen rozpoznávají, ale dokáží je také náležitě ocenit.
Čistý nebo s mlékem, cukrem a kořením?
Čaj se samozřejmě liší také kulturou a tradicí přípravy. Dominic vysvětluje, že u něj doma v Británii je typické pít čaj s mlékem a tento zvyk je zakořeněný i v mnoha dalších zemích, jako je Indie nebo Srí Lanka, kde se vaří silný čaj se spoustou mléka a cukru. „Pro lidi, kteří pijí čaj bez mléka, to může být opravdu velice zvláštní,” připouští a přiznává, že on sám si umí vychutnat čaj jak v jeho čisté podobě, tak třeba jako indický chai, do nějž se během dlouhého vaření přidává spousta mléka a koření.
„Je to součást rozmanitého světa čajů, který má mnoho podob a chutí. V Mongolsku jsem viděl přidávat do čaje i sůl, takže dostanete slaný čaj, nebo třeba máslo, kdežto v jiných zemích se čaj tradičně dochucuje ovocem nebo džemy. Je to velmi rozmanité a pro mnoho lidí inspirativní,” říká Dominic a upozorňuje na nejčastější chyby, s nimiž se při pití čaje setkává. „Není to žádná věda, ale při dodržení několika základních pravidel bude váš šálek čaje chutnat lépe,” slibuje celosvětově respektovaný znalec čaje.
Základní pravidlo je, že čaj se má správně spařit. „V závislosti na druhu čaje je podstatné dát mu dostatek času, aby se jeho chuť plně projevila. Myslím, že právě to je věc, kterou mnoho lidí nedělá. Nevaří ho správně a dostatečně dlouho,” říká a jako jeden z nejčastějších omylů uvádí příklad, který každý z nás někdy zažil – v kavárně vám přinesou šálek horké vody s čajovým sáčkem položeným vedle. „Většina černých čajů přitom vyžaduje vroucí vodu, aby se správně spařily a dostala se z nich chuť. Správná teplota je klíčová. Dále doporučuji vodu pro vaření čaje filtrovat, protože ji tím zbavíte nečistot a také chloru, který je nejhorší,” radí a má připravených i pár doporučení pro správnou přípravu sáčkového i sypaného černého čaje.
V obou případech je nutné, aby teplota vody dosáhla 100 °C. Dominic zároveň varuje před jejím převařováním, během nějž se z ní vytratí velké množství kyslíku. „Nálev by byl matný a plochý.”. U sypaného čaje radí dát jednu čajovou lžičku na osobu a jednu lžičku navíc na konvičku. Zalitý čaj se podle něj nejlépe vyluhuje v konvičce či šálku předehřátém horkou vodou a přikrytý pokličkou či podšálkem. „Lidé také často pospíchají a čaj považují za hotový hned, jak se zbarví, ale to je chyba – dejte mu čas a na konci procesu jej ještě zamíchejte,” říká.
Šálek čaje ocení i ti, co si hlídají kofein
Čajový průmysl se neustále vyvíjí a přizpůsobuje měnícím se chutím a preferencím spotřebitelů. „Vidíme rostoucí zájem o čaje s příchutěmi a také snahu mnoha lidí omezit denní příjem kofeinu," říká Dominic a připomíná, že v jednom šálku čaje je v průměru asi poloviční dávka kofeinu než v šálku kávy. „I čaj nakopává, ale není to tak intenzivní jako u kávy. Čaj navíc obsahuje další látky, které tento pocit přirozeně vyrovnávají a pomáhají vám v dosažení klidu a soustředěnosti. V tomto směru je pití čaje mnohem lepší než pití kávy,” domnívá se čajový znalec. Stále více lidí si podle něj také uvědomuje rozdíly mezi čaji a začíná hledat čaje vyšší kvality, stejně jako speciality z různých regionů.
A jaký by byl den bez čaje?
„Takový den nikdy nenastane,” odpovídá se smíchem.
Dominic Marriott, Senior Tea Taster Ahmad Tea
Vášeň pro jídlo a touha poznávat nové chutě provázely Dominika již během dospívání. Tento zájem tak přirozeně vyústil absolutoriem ve studijním oboru “Food Science and Technology”.
Po krátkém působení v oddělení senzorické analýzy u americké společnosti Frito-Lay začal pracovat pro Ahmad Tea v Londýně jako praktikant v pozici Tea Taster. O téměř dvacet let a mnoho tisíc šálků čaje později, se mu dostalo příležitosti doslova procestovat svět a poznávat exotický a nesmírně rozmanitý svět čaje. Nyní je coby Senior Tea Taster zodpovědný za daleko více, než jen ochutnávání čaje.
Dominikova náplň práce je velmi pestrá. Nejen, že každý den ochutná více než 500 šálků čaje, aby se ujistil o stálosti kvality čaje, a to ve všech důležitých aspektech; kontroluje velikost lístků, jejich tvar a styl, hodnotí vůni, chuť, barvu a čirost výluhu, až po vzhled čajové sedliny; vybírá, které čaje firma nakoupí, z jakých plantáží a týdenních aukcí. Zároveň je zodpovědný za tvorbu nových směsí v rámci celkového portfolia Ahmad Tea a zároveň musí sledovat i specifické požadavky trhu.
„Ahmad Tea – z lásky k tomu nejlepšímu čaji“
Pro více informací a zajímavé inspirace navštivte