Zpráva o udržitelnosti společnosti Gorenje: Rok mistrovství v efektivitě
Gorenje úspěšně integruje efektivitu a odpovědnost do svých cílů, procesů a iniciativ. Tento přístup je hnací silou jejího úsilí o udržitelnější výrobu domácích spotřebičů a spotřební elektroniky. Společnost chce jít příkladem a ukázat, že odpovědnost k životnímu prostředí a výkonnost provozu mohou společně úspěšně fungovat.
Již od svého založení před téměř 75 lety klade společnost Gorenje (nyní součást skupiny Hisense Europe) velký důraz na ekologickou a společenskou odpovědnost. Společnost Gorenje byla první společností ve Slovinsku, jež se dobrovolně připojila k systému EMAS – ten vyžaduje, aby společnosti splňovaly ještě vyšší standardy ochrany životního prostředí, než jaké předepisuje systém environmentálního managementu ISO14001. To vedlo k výraznému zlepšení účinnosti spotřebičů. Dnešní pračky např. spotřebují o 60 % méně energie a o 70 % méně vody než spotřebiče používané ještě před několika lety.
Závazek k udržitelnosti se odráží také ve sponzorství. Gorenje dlouhodobě podporuje házenou a je oficiálním partnerem mistrovství Evropy EHF EURO v házené mužů a žen. Tato iniciativa podtrhuje závazek Gorenje k rovnosti a inkluzi a zároveň rozšiřuje dosah poselství o udržitelnosti směrem k širšímu publiku. Podpora sportovních akcí tedy není jen platformou pro posílení značky Gorenje - je to také příležitost k propagaci udržitelných hodnot i ke zvyšování povědomí o klíčové roli odpovědných investic pro budoucnost naší planety.
Proaktivní závazek k udržitelnému rozvoji stvrzuje i již druhá stříbrná medaile EcoVadis. Toto mezinárodně uznávané hodnocení podniků řadí Gorenje mezi 11 % nejlépe hodnocených společností.
Při vývoji spotřebičů se Gorenje zaměřilo na zlepšení ve třech klíčových oblastech, jimiž jsou:
(1) energetická účinnost spotřebičů,
(2) vývoj recyklovatelných obalů a optimalizace rozsahu uživatelských příruček
(3) udržitelný design spotřebičů.
Gorenje přistoupilo k přehodnocení designu vyráběných spotřebičů tak, aby se lépe začlenily do oběhového hospodářství. Odstraněním dekorativních prvků, použitím čistších materiálů, upřednostněním rozebíratelných spojů a snížením spotřeby materiálu klesly výrobní a servisní náklady, usnadnila se recyklace spotřebičů a možnost jejich opětovného použití. Na základě normy EN45554:2020 společnost vyvíjí metodiku hodnocení opravitelnosti, která umožní kvantifikovat opravitelnost a rozložitelnost výrobků.
Energetická účinnost
Jedním z klíčových stálých úkolů vývoje je zvyšování energetické účinnosti spotřebičů, což zahrnuje zlepšování vlastností spotřebičů podle energetických štítků. V roce 2023 se společnost zaměřila na vývoj řešení pro sledování spotřeby díky vlastní mobilní aplikaci, která umožňuje propojení spotřebičů a je určena především pro vzdálené použití. Klíčovou funkcí, kterou aplikace nabízí, je také informovanost uživatelů o snižování spotřeby a možnostech efektivnějšího využití spotřebičů včetně monitorování spotřeby.
Vývoj recyklovatelných obalů
Společnost se soustřeďuje i na alternativní obalová řešení, která nahradí polystyrenové obaly pro všechny kategorie velkých domácích spotřebičů. Hlavní problémy, které zpomalují zavádění těchto obalů, se týkají vyšších výrobních nákladů, vysokých interních požadavků na testování odolnosti obalů během přepravy a také legislativních požadavků, které se v jednotlivých zemích liší.
Optimalizace návodu k použití
Optimalizace návodů k použití je projekt, jehož cílem je postupně zavést dvojí návod k použití: kratší tištěnou verzi a delší digitální verzi. Všechny potřebné informace o bezpečnostních opatřeních, instalaci a základním použití jsou uvedeny v kratší tištěné verzi, která je dodávána se spotřebiči. V delší verzi, ke které se uživatelé dostanou prostřednictvím odkazu v tištěném návodu a která je k dispozici v digitální podobě, jsou uvedeny všechny další informace. Tímto způsobem společnost zajišťuje, aby uživatelé měli přístup ke všem potřebným informacím najednou, ale současně snižuje výrobní náklady a dopad na životní prostředí vyplývající ze spotřeby materiálu i z následného odpadu.
Více informací: cz.gorenje.com