Šířit povědomí o poruchách autistického spektra si vzaly za své Anna Julie Slováčková a Michaela Dolinová
Pražská nezisková organizace Za sklem o. s., která se věnuje dětem s poruchou autistického spektra uspořádala neformální vzdělávací setkání, které se konalo za přítomnosti mnoha zajímavých a společenský významných osob. Vedoucí přímé péče centra denních služeb, vedoucí odborného sociálního poradenství a speciální pedagog Mgr. Jana Pernica Horáčková představila přítomným jednotlivá pracoviště a došlo i na praktickou ukázku výuky, do které zapojila také účastníky neformálního setkání.
Koncipovaný program v krásných prostorách organizace v Trojské ulici nepostrádal ani hudební vystoupení, kterého se ujala Anna Julie Slováčkové a Michaela Dolinová. Obě byly příjemně překvapené vybavením a uspořádáním odborného pracoviště, ve kterém se věnují svým klientům. „Nemám zkušenost s nikým, kdo má autismus. V televizi jsem kdysi dělala pořad Jak se staví sen. Jednou jsme ve stacionáři měnili pokojíčky mladým klukům s autismem. Muselo se k tomu přistupovat citlivě, protože tito lidé nemají rádi změny. Odborníci ze stacionáře se báli, co to s kluky udělá. Nakonec to dopadlo dobře, byli nadšení,“ uvedla Michaela Dolinová.
Vedoucí sociálně aktivizační služby a sekci vzdělávání má v organizaci Za sklem o. s. na starosti PhDr. Jana Zapletalová. „Našimi klienty nejsou jen děti, ale i jejich rodiče. V tom vidím hlavní cíl sociálně aktivizační služby. Často tu máme maminky samoživitelky, protože většinou tatínkové nejsou schopni péči o autistické dítě unést. Je to velmi složité. Porucha PAS je vrozené onemocnění, je to neurovývojová porucha, která se dá diagnostikovat od 18 měsíců,“ uvedla Jana Zapletalová a přítomným vysvětlila, že poruch autistického spektra je několik druhů a mají svoje specifika. Mimo jiné podotkla, že Aspergerův syndrom se liší tím, že ho můžeme často zaměnit s nadáním. „Někdy je hodně složité toto odlišit,“ uvedla Jana Zapletalová.
Zpěvačka Anna Julie Slováčková se při svých charitativních aktivitách setkala s dětmi, které trpěly poruchou autistického spektra. „Vždycky jsem měla dopředu strach, nevěděla jsem, jak se k takovým dětem chovat. Pak mi rodiče jednoho dítěte poradili, abych se chovala úplně normálně. Když se to dítěti nebude líbit, dá to najevo. Pro mne byla tato zkušenost přínosná. Najednou jsem viděla život úplně jinak. Mám respekt ke všem, kteří se těmto lidem věnují,“ uvedla Anna Julie Slováčková.
Trojské pracoviště organizace Za sklem o. s. navštívil také Ing. Tomáš Bryknar, starosta MČ Praha –Troja se svým zástupcem Ing. arch. Tomášem Drdáckým. „Spolupráce s MČ Praha - Troja trvá asi rok a musím říci, že organizace Za sklem o. s. se při příchodu do Troje hned zapojila do jeho dění. Na akci Den bez aut nebo Zažít město Troju jinak, si u jejich stánku mohli děti i dospělí vyzkoušet různé pomůcky, které se používají při léčbě. Dali veřejnosti najevo, že Za sklem v Troji sídlí a je tady připravená pomoc dětem s poruchou autistického spektra. Líbí se mi také krásné prostředí trojského sídla a obětavost a profesionalita zaměstnanců,“ uvedl Ing. Tomáš Bryknar.
Akci přišla podpořit i paní spisovatelka Jaroslava Pechová, která napsala, kromě jiného celou řadu knížek pro děti a z práce sociálních pracovníků Za sklem byla nadšena. „Váš odborně individuální a zároveň velmi intuitivní přístup k dětem na spektru autismu je neuvěřitelný. Navíc většinu služeb nabízíte zcela zdarma, jste andělé na zemi. Znám rodiny, které pečuji o dítě na spektru autismu a věřte mi je to velmi náročné a vyčerpávající, “ dodala Jaroslava Pechová.
Přítomní souhlasili s pracovníky organizace Za sklem o. s., že je nutné dále šířit povědomí o poruchách autistického spektra. Dle výzkumů těchto lidí přibývá a je důležité, aby veřejnost věděla, jak s těmito lidmi vycházet, jak se k nim chovat a kde hledat případnou nemoc.