Sběrová soutěž Ekoedu zveřejnila výsledky za první 3 měsíce

Společnost REMA Systém sečetla průběžné výsledky probíhajícího sedmého ročníku sběrové soutěže Ekoedu, která je určena školám zapojeným do projektu Zelená škola. Za první tři měsíce soutěžící školy odevzdaly k recyklaci 15 471 kilogramů elektroodpadu. Soutěž potrvá až do 31. října 2024 a školy se do ní mohou zapojit kdykoliv do tohoto data. Hlavní myšlenkou soutěže je vést děti a mládež k zodpovědnému nakládání se starým elektrem. Absolutním průběžným vítězem napříč kategoriemi je Mateřská škola Dušníky se sběrem 5 100 kilogramů.

V pátek 1. března 2024 odstartoval již sedmý ročník soutěže Ekoedu zaměřené na sběr vysloužilých elektrozařízení, baterií a akumulátorů. Sběrovou soutěž pro školy od mateřských až po ty vysoké pořádá společnost REMA Systém ve spolupráci se společností REMA Battery.

„Cílem soutěže ve sběru vysloužilých elektrozařízení je motivovat žáky k udržitelnému chování. Ve spolupráci s učiteli vysvětlujeme, že odevzdáním starých elektrospotřebičů k šetrné recyklaci se mohou materiály znovu využít. Tím všichni společně šetříme životní prostředí a cenné přírodní zdroje,“ uvádí Lýdia Stanková, manažerka marketingových projektů společnosti REMA Systém, která je jedním ze tří největších kolektivních systémů zajišťujících sběr odpadních elektrozařízení působících v České republice. „Soutěž je nyní téměř v polovině, školy mají tedy ještě další čtyři měsíce na to se zapojit do našeho projektu. Právě letní prázdniny mohou využít ke sběru elektroodpadu,“ dodává Stanková.

Školy letos poprvé soutěží v nových kategoriích: mateřské a základní školy, střední a vysoké školy, speciální školy. Pro maximální férovost je kategorie mateřských a základních škol ještě navíc rozdělena na dvě podkategorie, a to na školy do 99 žáků a školy se 100 a více žáky. Ve všech podkategoriích a kategoriích budou vyhlášena tři vítězná místa.

Na vítězné školy čekají atraktivní výhry v podobě tabletů od partnera soutěže společnosti Vodafone Czech Republic, a. s. Soutěž bude probíhat až do 31. října 2024 a školy se do ní mohou zapojit i v jejím průběhu. Kompletní pravidla soutěže jsou k dispozici na webové stránce projektu Zelená škola.

Letos se na školách za první 3 měsíce vysbíralo přes 15 tun

V minulém ročníku soutěže odevzdali žáci a zaměstnanci zapojených škol 32 060 kilogramů vysloužilých elektrozařízení, baterií a akumulátorů. Letos se již po prvních třech měsících průběhu soutěže zdá, že by toto číslo mohlo být pokořeno. V období od 1. března do 31. května soutěžící školy vysbíraly již 15 471 kilogramů elektroodpadu.

V kategorii mateřských a základních škol do 99 žáků patří průběžné první místo Mateřské škole Dušníky, kde se během tří měsíců nasbíralo 5 100 kilogramů. „Rodiče našich žáků jsou skvělí. Když je požádáme o sběr vysloužilých elektrospotřebičů, hned se do něj rádi zapojí. Dětem se snažíme téma významu sběru starého elektra vysvětlit, pro ty mladší tříleté je to těžké téma, ale ty šestileté to už chápou,“ uvedla k soutěži Vladimíra Hejdová, ředitelka Mateřské školy Dušníky. Právě tato škola se na čelních příčkách soutěže umístila již několikrát, pomyslné zlato si odnesla i v loňském roce.

Prozatímním vítězem kategorie mateřských a základních škol se 100 a více žáky je se sběrem 1 318 kilogramů Mateřská škola, Třebechovice pod Orebem, která v ročníku 2023 vybojovala 4. místo v kategorii mateřských škol. Kategorii speciálních škol zatím vede Základní škola a Praktická škola Český Brod. Loňský bronzový finalista v kategorii ZŠ se letos může pochlubit průběžným sběrem 640 kilogramů.

V kategorii středních a vysokých škol si za první tři měsíce nejlépe vede Střední průmyslová škola strojnická Vsetín, a to se sběrem 2 297 kilogramů odpadního elektra. „Naši žáci sice jsou už téměř dospělí lidé, ale do soutěží se stále rádi zapojují, zvlášť do těch s přesahem. A jako zástupcům generace, pro niž jsou elektronická zařízení pevnou součástí jejich života, a to už odmalička, jim není problematika elektroodpadu cizí,“ říká Jiří Holeček, zástupce ředitele pro oblast provozně ekonomickou ze SPŠ strojnická Vsetín, pro kterou je letošní ročník v soutěži premiérou.

Zelená škola vzdělává hravou formou

Soutěž Ekoedu je určena školám zapojeným do projektu Zelená škola a její hlavní myšlenkou je vést děti a mládež k zodpovědnému nakládání se starým elektrem. Projekt Zelená škola, do něhož se mohou školy zapojit zcela zdarma, aktuálně sdružuje už více než 560 subjektů. Školy mohou pro své žáky využívat i certifikovaný vzdělávací program Odpad není k zahození, který kombinuje zábavné pracovní listy a online interaktivní hry. Děti se tak hravou formu učí o problematice recyklace elektroodpadu. Učitelé mohou díky kvalitní metodice program snadno aplikovat do výuky.

Průběžná první místa ve sběrové soutěži Ekoedu 2024

Kategorie MŠ a ZŠ do 99 žáků

Mateřská škola Dušníky, p.o.

Kategorie MŠ a ZŠ 100 a více žáků

Mateřská škola, Třebechovice pod Orebem

Kategorie Speciální školy

Základní škola a Praktická škola Český Brod

Kategorie Střední a vysoké školy

Střední průmyslová škola strojnická Vsetín

O společnosti REMA Systém

Hlavními aktivitami společnosti REMA Systém jsou služby zabezpečující zpětný odběr a recyklaci odpadních elektrických a elektronických zařízení, jde například o pračky, lednice, televizory, počítače, tiskárny, mobilní telefony a další přístroje. Ve spolupráci se společností REMA Battery navíc umožňuje i zpětný odběr odpadních baterií a akumulátorů.

Svým klientům REMA Systém nabízí odborné a komplexní řešení na cestě ke splnění legislativních povinností, běžným spotřebitelům pomoc a jednoduché vyřešení starostí s nepotřebnými či vysloužilými elektrospotřebiči. V oblasti ochrany životního prostředí REMA Systém působí od roku 2005, od kdy provozuje systém pro zpětný odběr a recyklaci odpadních elektrozařízení.

Podrobné informace najdete na adrese www.rema.cloud, informace k projektu Chytrá recyklace naleznete na www.chytrarecyklace.cz.