Co mají zvyky Filipojakubské a Valpružiny noci společného?
Noci z 30. dubna na 1. května se přičítají mimořádné magické síly. Je spojena s tradicemi, které nám nejsou nepříjemné, vždyť je to i oslava života a lásky. Zapalované ohně mají ochrannou moc a očišťující funkci. Podmínkou však je, aby se pálilo jen dřevo, pokud je do ohně vloženo, co tam nepatří, je to pozvánka pro ďábla.
Tato noc byla označována jako Filipojakubská, byla to historicky poslední noc před svátkem apoštolů Filipa a Jakuba, která byla později přesunuta na 3. května. Co tedy se má v tento podvečer a noc odvíjet? Milenci by se měli vydat do lesů. Pokud se vzájemně obdarují věncem z březového proutí, mají právo započít milostné hry a beztrestně se navzájem zasvěcovat do tajů lásky. Není lepšího dne v roce.
Známá je také Valpružina noc, což je lidový zvyk, který nám je nejvíce blízký. V tuto noc mají na kopcích a křižovatkách cest čarodějnice svůj rej, aby obcovaly s ďáblem. Toto setkání byla i jakási porada, jak nejefektivněji škodit lidem. Ohně považují za velmi nebezpečné a rozhánějí je. Dodnes se praktikuje v německy mluvících zemích a ve Skandinávii.
Dalším hezkým zvykem, který se dodnes na venkově udržuje, je stavění májek svobodným dívkám. Nad vrata či dveře se umisťuje černobýl či ratolest lípy. Přeskakují se očistné ohně, Pozor, nezadané dámy by měly za svítání vyjít do přírody a pod břízou si položit ruku na srdce a požádat Venuši o seslání lásky a věřit, že jejich přání bude vyslyšeno.
Tento den byl také uznán jako den sňatkových reklamací, kdy mohly být rozvedeny ty páry, které vstoupily do manželství v srpnu předchozího roku. Proti těmto rozvodům nebylo žádné dovolání. Starší manželé v tento den měli právo odložit snubní prsteny a zapomenout v tuto jedinou noc v roce na své závazky. Pokud si partneři nebyli věrní, mají si této noci odpustit.
Veřejnosti je však více známý zvyk políbení pod rozkvetlým stromem v první májový den. Žena políbena pod rozkvetlou třešní, zůstane prý po celý rok krásná.