Sto pražských zvonů za válečné oběti. Nedělní zvonění uvodí koncert Válečné rekviem festivalu Prague Sounds na Hradě

V neděli 3. září v 18 hodin se v jednu chvíli na deset minut rozezní více než sto pražských zvonů - mezi jinými Týnského chrámu, chrámu sv. Mikuláše nebo katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Zvonění uctí památku válečných obětí a zároveň symbolicky předznamená výjimečný večerní koncert festivalu Prague Sounds na Pražském hradě, na kterém ve Vladislavském sále ve výjimečném provedení zazní jako tryzna monumentální Válečné rekviem (War Requiem) Benjamina Brittena. Ikonické hudební dílo 20. století provedou symbolicky propojené orchestry PKF – Prague Philharmonia, České filharmonie a Kyjevského symfonického orchestru, Pražského filharmonického sboru a Dětského pěveckého sboru Radost Praha za řízení Lukáše Vasilka. Jako sólisté se představí německá sopranistka Susanne Bernhard, americký tenorista Kyle van Schoonhoven, švédský barytonista Arvid Fagerfjäll a česká varhanice Linda Sítková. Díky záznamu České televize a evropské kulturní platformy TV Arte Concert se toto silné umělecké poselství z pražské metropole dostane k divákům napříč Evropou.

„Hlas zvonů je odedávna spojen s významnými událostmi. I zvony proto ohlašovaly konec války, ale také připomínaly a oplakávaly padlé. Ostatně na mnoha zvonech najdeme český či latinský nápis: ´Boha chválím, živé svolávám, mrtvé oplakávám…´ V době, kdy dennodenně slyšíme o stovkách obětí nesmyslné dobyvačné agresivní války jen pár stovek kilometrů od nás, je zvonění také podnětem k zamyšlení a modlitbou za válečné oběti,” vysvětluje záměr celé akce ředitel festivalu Prague Sounds Marek Vrabec. Uvedení Válečného rekviem od 20 hodin ve Vladislavském sále navíc zahájí a ukončí rekviální zvon Jan Křtitel svatovítské katedrály. Podobně uvodil hlas nového zvonu #9801 loňský festivalový Koncert pro Evropu na hladině Vltavy. 

„Uvedení Válečného rekviem lze vnímat nejen jako tryznu za válečné oběti, ale také jako mimořádně působivý apel směrem k ukončení války, který bude umocněn unikátním prostředím a akustikou Vladislavského sálu Pražského hradu – výjimečný koncert výjimečného díla ve výjimečné době,“ doplňuje Marek Vrabec, který zároveň připomíná, že se jedná o jeden z prvních významných kulturní počinů ve Vladislavském sále po mnoha letech stvrzující otevírání Pražského hradu veřejnosti po zvolení nového prezidenta.

Britský skladatel Benjamin Britten napsal Válečné rekviem v roce 1962 k příležitosti dokončení obnovy gotické katedrály v Coventry po jejím zničení během 2. světové války. Vycházel přitom z kodifikovaného latinského textu mše za zemřelé, který však proložil verši Wilfreda Owena, britského důstojníka skládajícího básně přímo v zákopech 1. světové války. Dílo tak vyznívá jako velký pacifistický manifest apelující na posluchače silným textem i hudbou. Pro jeho monumentálnost a náročné obsazení je uváděno jen velmi vzácně.

Hlavní část festivalu Prague Sounds, dříve známého jako Struny podzimu, proběhne, od 1. do 18. listopadu 2023. Vystoupí například strhující britský zpěvák Benjamin Clementine, africká zpěvačka Angélique Kidjo s poctou kapele Talking Heads, kanadský zpěvák a hudebník Owen Pallett, britský elektronický mág Nathan Fake, legendární jazzový basista Ron Carter, vycházející hvězda britské hiphopové scény Kofi Stone, přední americké smyčcové kvarteto JACK Quartet s poctou Johnu Zornovi, průkopník elektronické hudby Alva Noto a soubor Ensemble Modern se speciálním audiovizuálním projektem a také domácí kapela Bert & Friends se svými netradičně klavírně pojatými písněmi.

Více informací a kompletní program na praguesounds.cz.

ŘEKLI O KONCERTU:

„Vladislavský sál je nejcennějším prostorem v komplexu Pražského hradu. I proto je využíván opravdu velmi výjimečně a ve velké většině pouze pro nejvýznamnější státní akce. Ostatně v letošním roce otevře své brány pro mimořádné kulturní akce pouze dvakrát. Realizace Válečného rekviem v tomto prostoru je pro nás symbolem naděje, že hudba pomáhá překonat každou obtíž a pozvedá oči lidí za obzor.“

Jana Vohralíková, vedoucí Kanceláře prezidenta ČR

„Úchvatná hudba Benjamina Brittena rozezní ikonické prostory Vladislavského sálu Pražského hradu. Ikonickému dílu dvacátého století, monumentálnímu protiválečnému oratoriu v podání spojených orchestrů České filharmonie, PKF – Prague Philharmonia a Kyjevského symfonického orchestru, Pražského filharmonického sboru a mezinárodních sólistů dodává naléhavosti místo prodchnuté dějinami a dnes i dějiny samotné, bouřící okolo nás. Brittenovo War Requiem je tryznou za válečné oběti a dnes více než jindy naléhavým protiválečným apelem.“

Martin Baxa, ministr kultury České republiky

„Hudební festival Prague Sounds se stal tradičním zpestřením kulturního života hlavního města. Válečné requiem, které letos uvádí, je symbolem poválečné obnovy. Jeho provedení na Pražském hradě pak bude i projevem fungující mezinárodní spolupráce a hudebním vyjádřením naděje, že mír a obnova jednou dorazí i na Ukrajinu.“

Bohuslav Svoboda, primátor hlavního města Prahy

„Je nám ctí, že toto ikonické veledílo 20. století – Válečné rekviem britského skladatele Benjamina Brittena zazní právě v podání naší PKF – Prague Philharmonia, navíc v prostorách Vladislavského sálu Pražského hradu, který je již po staletí neodmyslitelně spjat s českou státností. Jsem si jista, že spojení silné hudby ve velkolepém provedení několika exkluzivních těles včetně našich kolegů z Kyiv Symphony Orchestra spolu s monumentálním prostorem zaručuje nezapomenutelný hudební, ale v dnešní situaci i mimořádný emoční zážitek.“

Kateřina Kalistová, ředitelka PKF – Prague Philharmonia

„Válečné rekviem je nejen mimořádně symbolické dílo, je to také skutečná umělecká výzva. Vyžaduje obrovský a výborně připravený provozovací aparát. Ten se nám podařilo sestavit ve spolupráci s orchestrem PKF – Prague Philharmonia, členy České filharmonie, umělci z Kyjevského symfonického orchestru a v neposlední řadě s trojicí skvělých sólistů. Uskutečnit projekt podobné umělecké a logistické náročnosti je poměrně komplikované a jsme rádi, že jsme pro něj našli partnera právě ve festivalu Prague Sounds.“

David Mareček, ředitel Pražského filharmonického sboru

„Jako jeden z hlasů zastupujících Ukrajinu jsme velmi poctěni, že se můžeme zúčastnit této prestižní akce, která se koná v Praze, jednom z největších kulturních center Evropy. Jsme obzvláště nadšeni, že máme příležitost opět spolupracovat s majestátním Pražským filharmonickým sborem pod výjimečným vedením zkušeného a skvělého dirigenta Lukáše Vasilka při provedení monumentálního Válečného rekviem Benjamina Brittena.“

Oleksander Zaitsev, CEO Kyiv Symphony Orchestra

„Koncert pro Evropu, který Nadace PPF podpořila v loňském roce, nás přesvědčil o tom, že pořadatelé festivalu Prague Sounds dokáží uspořádat událost, která je výjimečná nejen svou uměleckou kvalitou, ale i symbolickým významem. Právě to jsou důvody, proč jsme uvítali další spolupráci a podpořili mimořádné uvedení Brittenova Válečného requiem. Vnímáme ho nejen jako jedinečnou kulturní událost, ale také jako výrazné gesto, které má v kontextu současné situace ve světě zvláštní hodnotu a sílu.“

Jana Tomas Sedláčková, členka správní rady Nadace PPF