Chladná rána klepou na dveře – 6 tipů, které naši imunitu připraví na podzimní sezónu

Podzim většině z nás evokuje sychravé počasí, úbytek denního světla a pokles energie. S jeho příchodem ale začínají řádit i nejrůznější virózy, provázené kašlem, rýmou a nachlazením.  Obávaná je i zákeřná chřipka, kterou každoročně onemocní až 10 % dospělých.[1] Proto bychom se neměli podzimními plískanicemi nechat zaskočit a v předstihu posílit svou imunitu a připravit organismus na chladnější období.  Myslet bychom měli také na pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře. Na pozoru bychom se měli mít i před klíšťaty – jejich sezóna totiž končí až na podzim.

Postupný přechod z teplých do chladných dní představuje pro náš organismus značnou zátěž. Ovlivňuje jak naši fyzickou stránku, tak i tu psychickou. Nepodceňme tedy včasnou přípravu a snažme se podpořit svou odolnost, zlepšit imunitu a zvýšit energii navzdory chladnějšímu počasí. Jak toho docílit?

  1. Jezme barevné potraviny bohaté na antioxidanty

Nejen na podzim bychom si měli dopřávat pestrou a vyváženou stravu. V jídelníčku by neměly chybět potraviny bohaté na vitamíny a minerály. Zařadit bychom měli i ovoce a zeleninu. Vybírat bychom měli především ty, které jsou bohaté na antioxidanty. Mezi tři nejdůležitější antioxidační vitamíny patří beta-karoten, vitamín C a vitamín E. Najdeme je převážně v ovoci a zelenině, které jsou zbarvené dofialova, domodra, dočervena či dožluta.[2] Nelepší je jíst je zasyrova nebo uvařené v páře.

  1. Dodržujme pitný režim – dehydratace hrozí i v zimě

V létě nám většinou pitný režim nikdo připomínat nemusí, pocit žízně nás v horku sám upozorní. Horší je to však během zimních dnů. I během nich stále platí, že pitný režim je základ. „Většina lidí se mylně domnívá, že v zimě nám nehrozí dehydratace. Není tomu tak. Na dostatečný přísun tekutin bychom neměli zapomínat v žádném ročním období. Základní potřeba vody je zhruba 30 až 40 ml na den. Je to ale velmi individuální – každý z nás má jinou tělesnou hmotnost, výšku i věk. Potřeba tekutin se navíc zvyšuje i při fyzické námaze,“ vysvětluje MUDr. László Wenchich, Ph.D., odborný ředitel EUC Laboratoří, a dodává: „Mezi příznaky dehydratace patří žízeň, sucho v ústech, bolesti hlavy nebo tmavá barva moči. V krajním případě hrozí až oběhové selhání. Dehydratací jsou ohroženi zejména senioři.“

  1. Dostatečně se hýbejme

Fyzická aktivita má na naše tělo blahodárné účinky. Zvyšuje svalovou sílu, zlepšuje spánek i náladu a navozuje pocit štěstí. „Pravidelný pohyb bychom měli zařadit alespoň 4x týdně. Pokud se sportem začínáme, měli bychom tak činit pozvolna, abychom organismus dostatečně připravili na zátěž. Sport jako takový má několik zdravotních benefitů, zlepšuje například funkci plic nebo srdce,“ říká MUDr. Petr Podroužek, CSc., lékař z EUC Laboratoří.

  1. Doplňujme vitamíny a minerály

Imunitní systém můžeme podpořit i vitamíny. Před jejich užíváním bychom se ale měli vždy poradit s lékařem nebo lékárníkem. Nadměrné užívání vitaminů či jejich špatná kombinace totiž může napáchat víc škody než užitku. „V zimních měsících je vhodný vitamin D, který má pozitivní vliv na imunitu. Vitamin C zase podporuje metabolismus a normální funkci imunitního systému,“ líčí MUDr. Petr Podroužek, CSc.

  1. Vyvarujme se stresu

Úhlavním nepřítelem našeho zdraví je stres. A právě na podzim nás často opouští pozitivní nálada a dostavují se podzimní chmury. Dny jsou kratší, ochlazuje se, máme méně energie, trpíme stresem. Z práce, ze školy a ze zkoušek nebo z blížících se svátků. Jedná se o obrannou reakci těla ve chvíli, kdy jsme vystaveni větší psychické zátěži. Projevuje se bušením srdce, strachem, bolestí na hrudi nebo zažívacími obtížemi. Snažme se proto i v nevlídném počasí najít čas pro sebe a své koníčky. Někdo nejlépe zrelaxuje na józe, někomu zase vyhovuje hodina karate nebo pěkný film.

  1. Nezapomínejme na klíšťata

Přesto, že léto je pomalu u konce, klíšťata mají sezónu až do první poloviny listopadu. Proto bychom měli být stále obezřetní, pokud se chystáme například na procházku do lesa. „Nejčastější a nejzávažnější nemocí přenášenou klíšťaty je lymeská borelióza. Infekce napadá nervový systém, kůži, klouby, svaly, srdce i mozkové blány. Často se projevuje typickou červenou skvrnou v místě přisátí. Mezi další příznaky patří potíže připomínající chřipku – bolesti hlavy, svalů i kloubů. Pokud máme podezření na lymeskou boreliózu, měli bychom okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Případně svůj zdravotní stav můžeme ověřit pomocí laboratorního balíčku Borelióza, který nabízí EUC Laboratoře,“ vysvětluje MUDr. László Wenchich, Ph.D., odborný ředitel z EUC Laboratoří. Test bychom měli podstoupit 3 až 6 týdnů po přisátí klíštětem. Výsledky jsou k dispozici do 7 pracovních dní.

[1] https://www.mzcr.cz/tiskove-centrum-mz/chripka-se-nikdy-nevzdava-pripomina-obcanum-kampan/

[2] https://cpzp.cz/clanek/2506-0-Antioxidanty-a-vas-imunitni-system-vyborne-jidlo-pro-vase-zdravi.html