Sociální služba
Je definována zákonem: činnost nebo soubor činností, jimiž se zajišťuje pomoc osobám v nepříznivé sociální situaci. Rozsah a forma pomoci musí zachovávat lidskou důstojnost, musí působit na osoby aktivně a motivovat je k činnostem, které neprodlužují nebo nezhoršují jejich nepříznivou sociální situaci, a musí zabraňovat jejich sociálnímu vyloučení. Prostřednictvím sociálních služeb je zajišťována pomoc při péči o vlastní osobu, zajištění stravování, ubytování, pomoc při zajištění chodu domácnosti, ošetřování, pomoc s výchovou, poskytnutí informace, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím. Zaměřují se na zachování co nejvyšší kvality a důstojnosti jejich života. Sociální služby jsou poskytovány jednotlivcům, rodinám i skupinám obyvatel. Mezi nejpočetnější skupiny příjemců sociálních služeb jsou senioři, lidé se zdravotním postižením, rodiny s dětmi, ale také ti lidé, kteří žijí "na okraji" společnosti bez nutnosti specifikace proč. Obsah základních činností u jednotlivých druhů sociálních služeb stanoví prováděcí předpis.
Hlavním cílem by měla být podpora rozvoje nebo alespoň zachování stávající soběstačnosti uživatele. Vždy by prostřednictvím sociálních služeb mělo být usilováno o návrat uživatele do vlastního domácího prostředí a v každém případě je nutné usilovat o zachování či udržení původního životního stylu. Jednou z možných cest je rozvíjení schopností uživatelů služeb a umožnit jim, pokud toho mohou být schopni, vést samostatný život v domácím prostředí. V neposlední řadě se musí aktivně projevovat úsilí o snížení sociálních a zdravotních rizik souvisejících se způsobem života uživatelů.
Sociální služby členíme do tří skupin:
- pobytové - služby spojené s ubytováním v zařízeních sociálních služeb
- ambulantní - služby, za kterými osoba dochází nebo je doprovázena nebo dopravována do zařízení sociálních služeb a součástí služby není ubytování.
- terénní - jsou poskytovány osobě v jejím přirozeném sociálním prostředí.
Sociální začleňování
Je také nazývána sociální integrací. Tento proces, zajišťuje, že osoby sociálně vyloučené nebo sociálním vyloučením ohrožené dosáhnou příležitostí a možností, které jim napomáhají plně se zapojit do ekonomického, sociálního i kulturního života společnosti a umožňují jim žít způsobem, který je ve společnosti považován za běžný.