Rusalka se po 70 letech vrací do Vysoké u Příbramě, kde ji Dvořák zkomponoval

Tři představení opery Antonína Dvořáka Rusalka uvedená v krásných přírodních kulisách zámeckého parku čekají v létě návštěvníky skladatelova památníku ve Vysoké u Příbramě. „Právě tudy se Dvořák procházel, když Rusalku skládal. Slavné melodie k libretu Jaroslava Kvapila vznikaly v jeho hlavě během pravidelných procházek v parku v lese, kde se nachází i tajuplné Rusalčino jezírko,“ říká operní pěvkyně Anita Jirovská z Opera studio Praha, asociace, která projekt ve spolupráci s Památníkem Antonína Dvořáka pořádá. Vysoká je tak spjata s Rusalkou, ta se tu však naposledy uváděla v 50. letech minulého století. „Vysoká nám dala Rusalku a my bychom jí měli dát možnost znovu ožít právě na tomto kouzelném místě,“ dodává Jirovská. Premiéra světoznámé Dvořákovy opery je 19. června od 19.30. Reprízy jsou 22. a 25. června. Vstupenky v cenách 300 – 450 korun lze pořídit buď přímo v Památníku Antonína Dvořáka, rezervovat na rezervace@antonindvorak.cz  nebo je koupit přes www.goout.cz

Rusalka se bude odehrávat pod širým nebem na různých místech zámeckého parku. Hlavními kulisami bude okolní příroda i novorenesanční vila, kde se nyní nachází Dvořákův památník. „Dějištěm prvního jednání bude jezírko a okolní stromoví. Na druhé dějství se diváci přesunou k zámečku,“ popisuje Anita Jirovská. Ta bude – spolu s Eliškou Gattlingerovou – alternovat titulní roli Rusalky. Ježibabu ztvární Alžběta Symerská, Vodníka Martin Vodrážka, jako Princ se představí Peter Malý, Cizí kněžnu zpívá Karolína Cingrošová v alternaci s Barborou Ďubekovou, Kuchtíka ztělesní Veronika Kaiserová, Hajného Michael Skalický, Lovce Roman Martinec a v rolích žínek uvidíme Evu Hartovou, Hanu Kuželovou a Terezu Papouškovou.

„Dvořák na Vysokou jezdil pravidelně a měl to tu moc rád. Novorenesanční zámeček, rozsáhlý park a les s jezírky, z nichž dnes jedno nese Rusalčino jméno, a obecně nádherná okolní krajina. To všechno jsou místa, která světoznámého skladatele inspirovala,“ doplňuje za spolupořadatele Vojtěch Poláček, ředitel Památníku Antonína Dvořáka. Právě v jeho areálu se opera odehraje. „Rusalka zde byla naposledy v kompletním provedení uvedena v 50. letech a my jsme moc rádi, že se sem znovu vrací,“ říká Poláček.

Do projektu se zapojil i švýcarský dirigent Sébastien Bagnoud z Opera studio Praha působící na českých i evropských scénách, zkušený operní režisér Dominik Beneš, který spolupracoval mj. s Národním divadlem Praha, a další profesionální umělci. Hudba bude upravena pro čtrnáctičlenný orchestr a – jako vždy u Opera studio Praha – nebude chybět pantomima.  Sbor a taneční část představení doplní ve spolupráci se ZUŠ Open žáci umělecké školy Antonína Dvořáka a Tomáše G. Masaryka v Příbrami, děti z Hořovic, Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra, sbor Krásky a další. Na kostýmech se bude podílet mj. Divadlo A. Dvořáka Příbram.

Právě propojení operních umělců s těmi, co zkušenosti teprve sbírají, bylo i cílem pořadatelů.  „Opera Studio Praha chce dát vždy dohromady lidi, kteří se od sebe mohou navzájem učit, k čemuž Rusalka přímo vybízí: libreto napsal Jaroslav Kvapil, který byl v té době mladým literátem. Naproti tomu Dvořák byl již významným, zkušeným a zralým skladatelem. A jejich spoluprací vznikla výjimečná věc,“ říká Anita Jirovská. Ta upozorňuje ještě na jednu zajímavost: v inscenaci se objeví i postava Antonína Dvořáka, která bude operou procházet…

Věčný příběh první lásky

Památník Antonína Dvořáka je i v dnešní době místem, kde se historie propojuje s uměním a přírodou. „Chceme, aby diváci zažili pocit krásna, a nechali ho sebou prostoupit,“ zdůrazňuje Jirovská. Rusalka je podle ní jedno z nejnádhernějších operních děl. „Jde o kouzelný příběh první lásky, který osloví úplně každého. Zatímco Rusalka prožívá lásku poprvé, Vodník a Ježibaba už jsou zkušení. Vědí, jak to ve světě chodí. Vědí, že Rusalku princ nejspíš zklame, vědí ale také, že ať udělají cokoliv, první lásce nezabrání. V Rusalce tak najdeme kousek sebe. Ať jako zamilovaný, nebo jako rodič,“ říká Jirovská. Opera je předposledním dokončeným dílem Antonína Dvořáka. Psal ji v době, kdy se již vrátil ze svých cest z Ameriky, a rozhodl se věnovat svou tvorbu vlastnímu národu. „Komponoval díla určená zejména domácímu publiku. I proto je Rusalka pro každého z nás,“ uvádí Jirovská.

Vysoká: kouzelné místo plné hudby 

Dvořák na Vysokou jezdil více než dvacet let. Kousek od zámečku je jezírko, které ho inspirovalo, když Rusalku skládal. „Když projdete vstupní branou parku, ocitnete se v jiném světě. Klid, pokora, zastavený čas…. Myslím si, že podobné to zde bylo už za Dvořáka. Je zde prostě genius loci, který vás uchvátí a nelze se mu vyhnout,“ vypráví Jirovská.

Uvedení opery Rusalka na Vysoké podpořil Středočeský kraj. Je součástí Středočeského kulturního léta a jednou z mnoha akcí, kterou Památník Antonína Dvořáka připravuje. „Na sklonku léta nabídneme návštěvníkům projekt rozšířené reality Vysoká – říše zvuků. Pomocí mobilní aplikace budou moci objevovat nejrůznější místa v okolí našeho památníku spojená s působením Antonína Dvořáka. A zároveň budou poslouchat jeho krásnou hudbu,“ říká ředitel památníku Vojtěch Poláček, pod jehož vedením teď místo znovu ožívá.

www.operastudio.cz

Opera Rusalka. 19., 22., a 25. června od 19.30, Památník Antonína Dvořáka, Vysoká u Příbramě 69. Plné vstupné 300 - 450 korun, snížené 150 korun, v prodeji přes rezervace@antonindvorak.cz, tel. 318 618 115 nebo www.goout.cz