Praha chce zvýšit energetickou soběstačnost – spouští příjem žádostí o vstup do pražské sluneční elektrárny
Skokový růst cen elektřiny a plynu pro občany v řádu desítek procent, který způsobil mimo jiné pád významných poskytovatelů energií, zvyšuje naléhavost posílení energetické soběstačnosti a využití obnovitelných zdrojů. Hlavní město už v září rozhodlo o zahájení přípravy vybudování pražské sluneční elektrárny, kterou budou postupně tvořit tisíce malých decentrálních zdrojů obnovitelné elektřiny. Nová městská organizace Pražské společenství obnovitelné energie proto nyní zahajuje přijímání žádostí o zapojení se do dotačních žádostí na výstavbu fotovoltaických elektráren (FVE) na pražských střechách. Zájemci se mohou registrovat na webové stránce www.pripojdum.cz.
Metropole pokračuje v uskutečnění konkrétních opatření schválených Zastupitelstvem hl. m. Prahy v rámci Klimatického plánu hl. m. Prahy do roku 2030. Vybudování pražské sluneční elektrárny na střechách má za cíl posílení energetické soběstačnosti a tím udržet stabilní a udržitelné ceny energií i při zachování snahy o snížení emisí CO2.
„V posledních týdnech jsme svědky dramatického růstu cen energií, který v příštích měsících dolehne na každou domácnost - Prahu nevyjímaje. Odpovědí na nejistotu spojenou s růstem cen elektřiny z uhlí je urychlit přechod na obnovitelné zdroje a zvýšit tak energetickou soběstačnost bytových domů a domácností,“ říká Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí a infrastruktury. „Decentralizované zelené zdroje mají navíc klíčový význam pro naplnění klimatických závazků hlavního města a skrze snížení emisí CO2 celkové zlepšení životního prostředí a kvality života v hlavním městě,“ dodává náměstek Hlubuček.
Nově zřízená organizace Pražské společenství obnovitelné energie chce využít řady dotačních programů, jako jsou Modernizační fond, Nová zelená úsporám a další pro podporu budování obnovitelných zdrojů. „Skrze Společenství otevíráme registraci zájemcům o přistoupení k pražské sluneční elektrárně. Vlastníkům rodinných i činžovních domů, společenstvím vlastníků, bytovým družstvům, živnostníkům i malým a středním podnikatelům chceme vytvořit maximálně výhodné podmínky pro vybudování fotovoltaických zdrojů na střechách,“ upřesňuje Petr Hlubuček.
Pražské společenství obnovitelné energie pro zájemce poskytne poradenství, projektovou asistenci, přípravu žádosti o dotaci z programů Nová zelená úsporám či Modernizačního fondu. Dále připraví podklady pro výběrové řízení na dodavatele sluneční elektrárny, bude provozovat instalovanou fotovoltaickou elektrárnu (FVE) za pevných smluvních podmínek, a vlastník budovy přitom získá úsporu nákladů na dodávky elektřiny ze sítě díky vlastní vyrobené a spotřebované elektřině. Společenství také zajistí přenos nevyužité elektřiny jinému členovi společenství za oboustranně výhodných podmínek, čímž postupně dojde k vytvoření klimaticky odpovědné komunity Pražanů, kteří sami aktivně přispívají k ochraně klimatu a ovzduší.„Zájemci se mohou registrovat na webové stránce www.pripojdum.cz. Pro prvotní registraci postačí uvedení adresy bytového či rodinného domu a uvedení základních parametrů, jako je počet podlaží, počet bytových jednotek a podobně. Na dané webové stránce bude automaticky vypočítán teoretický potenciál instalace včetně základní investice, možné dotace, úspory a tak dále. Po zanechání kontaktu se zájemcům ozvou zaměstnanci Pražského společenství obnovitelné energie ohledně dalšího osobního jednání a upřesnění parametrů projektu,“ vysvětluje Jaroslav Klusák, pověřený ředitel Pražského společenství obnovitelné energie.
„Cílem energetického společenství je zapojit do výstavby pražské sluneční elektrárny nejen majetek města a městských společností, ale v co největší míře i Pražany,“ dodává náměstek Petr Hlubuček.
Vedle Pražského společenství obnovitelné energie se do projektu budování pražské sluneční elektrárny zapojí i městská společnost Technologie hl. m. Prahy (THMP), která by měla zejména pomoci akcelerovat faktickou instalaci fotovoltaických zdrojů.
„Technologie hlavního města Prahy disponují velkou praktickou zkušeností z pražského terénu. Ne za dva roky, ne za rok, ale v řádu jednotek měsíců jsou k dispozici kvalifikovaní a zkušení elektro projektanti, provozní elektromontéři a zkušení pracovníci pro výškové práce na střechách. Nic nebrání tomu, aby první solární elektrárny na pražských střechách začaly vznikat bezprostředně po přípravě a registraci projektů ze strany Pražského společenství obnovitelné energie,“ uzavírá předseda představenstva THMP Tomáš Jílek.