Tomáš Etzler vydává příběhy lidí v komunistické zemi očima zahraničního zpravodaje
V nakladatelství Vyšehrad vychází autobiografická kniha novináře Tomáše Etzlera Novinářem v Číně. Kniha mapuje dekádu jeho života v Asii, kde působil sedm let jako stálý zpravodaj České televize v Číně a tři roky na volné noze v Hongkongu.
Když Tomáš Etzler přistál v říjnu 2006 v Pekingu, Čínu téměř neznal. „Překvapila mě především, jako pravděpodobně každého, kdo navštíví Peking poprvé, gigantičnost toho města a jeho robustnost. Nesmírně mě zpočátku nadchla energie Pekingu, tempo, kterým fungoval, jakým se tam stavělo nebo žilo,“ popsal své první setkání se zemí, kde během následujících let připravil stovky reportáží a zažil řadu silných příběhů.
Pronikavý vhled do čínské reality ji vykresluje v syrových barvách jako ambiciózní mocnost, jež si nárokuje životy svých občanů. Odhaluje pravou tvář současné Číny, kterou se oficiální propaganda snaží skrývat.
„V současné době již nepracuji pro žádnou agenturu a můžu bez jakékoli autocenzury popisovat vše,
co jsem sám viděl a zažil,“ řekl Etzler k fascinujícím příběhům, za jejichž dokumentování byl nesčetněkrát zadržen čínskou policií.
O svůj život se však Etzler neobával. „Věřil jsem, že to nejhorší, co mi mohou čínští komunisté udělat, je vyhoštění ze země. Obavy jsem měl o své čínské spolupracovníky. Ne o jejich život, ale o to, aby neskončili ve vězení nebo nebyli jinak potrestání jenom za to, že odvádějí vynikající práci pro zahraniční média,“ přiznává s tím, že je na řadu pro Komunistickou stranu Číny nejcitlivějších natáčení (Tibet, Tchaj-wan, Falun Gong) ani nebral a najímal na ně Číňany nebo Tchajwance se zahraničními pasy.
Kniha je nejenom aktuální, ale napomáhá pochopit výzvy, se kterými posilující, totalitární Čína dnes konfrontuje svět. Autor se nebál jít pod povrch témat, jakými jsou olympijské hry, znečištění a ekologie, lidská práva a svoboda slova v policejním státě, přesídlování tibetského obyvatelstva, sezónní dělníci
a „novodobí otroci“.
„Těch zážitků a příběhů, o kterých v knize píšu, je skutečně hodně, a proto se kniha tak rozrostla. V druhém díle se vrátím ještě k několika událostem, které vývoj v zemi nějak ovlivnily, ale budu se více věnovat některým svým zahraničním cestám – do Afghánistánu, Japonska, na Filipíny a jinam,“ poodhalil plány s dalším pokračováním.
Tomáš Etzler (* 1963) byl řadu let zahraničním zpravodajem CNN a České televize. Od roku 1999 pracoval v CNN, nejprve jako produkční, poté působil přes pět let jako válečný zpravodaj CNN na Haiti, v Iráku nebo v Afghánistánu. V letech 2006 až 2014 působil jako stálý zpravodaj České televize v Číně. Za tu dobu připravil a prezentoval skoro pět set reportáží a stovky živých vstupů. V roce 2008 získal jako první český novinář Cenu Emmy, a to za aplikaci satelitních přenosů pomocí technologie BGAN, která umožňuje mobilní živé vstupy bez přenosových vozů. Se svou předchozí knihou, knižním rozhovorem vedeným novinářem Jindřichem Šídlem s názvem Kdo ví, kde budu zítra (2019, nakl. Vyšehrad), dosáhl autor vřelého přijetí a komerčního úspěchu. V kinech aktuálně běží autorův dokumentární film Nebe (2021, Pilot film) o každodenní syrové realitě, kterou novinář v Číně na vlastní kůži zažíval.