Pražské orgie podle knihy slavného Philipa Rotha dává poprvé nahlédnout do děje
Režisérka Irena Pavlásková dokončuje svůj sedmý celovečerní hraný film Pražské orgie podle stejnojmenné předlohy americké literární legendy, Philipa Rotha, jednoho z nejrespektovanějších světových spisovatelů. Je to poprvé v dějinách českého filmu, kdy český tvůrce osobně získal na film práva od takové žijící literární veličiny, držitele Pulitzerovy ceny za beletrii, Mezinárodní Man Bookerovy ceny a desítek dalších prestižních literárních ocenění. Do českých kin vstoupí 10. října. Nyní představujeme první ukázku.
Teaser k filmu ke zhlédnutí
Příběh filmu Pražské orgie nás zavádí do poloviny 70. let. Slavný americký spisovatel Nathan Zuckerman – často využívané alter ego Philipa Rotha – přijíždí do Prahy, aby zachránil a odvezl rukopis zakázané knihy. Díky hledání díla se seznámí se svéráznou a nezkrotnou Olgou a pronikne na vyhlášené večírky, na nichž každý hledá únik ke krátké svobodě po svém. Výstřední spisovatelka, pro niž jsou sexuální dobrodružství formou vzpoury proti nesvobodnému způsobu života, jaký lidem vnutil totalitní režim, Zuckermana přitahuje svou tajemností i děsí bezostyšnou otevřeností. Postupně se proti své vůli stane nejen divákem, ale i účastníkem dekadentního představení, v němž mnozí hrají falešně, a nikomu nelze věřit. Zuckermanova pražská návštěva, plná bizarních setkání s podivuhodným uskupením různorodých lidí se brzy stane téměř dobrodružnou a nebezpečnou misí. Zuckerman si nakonec není jistý, kdo je přítel a kdo je provokatér a donašeč. Kdo jsou lidé z dekadentních orgií v domě syna slavného malíře? Kdo je vyplašený student, který ho upozorňuje, že musí okamžitě opustit Československo? Kdo je jeho průvodce normalizačním peklem, vyhozený divadelní režisér a nyní údržbář v kotelně muzea? A kdo je jeho Olga: skandalistka a rebelka nebo hráčka dvojité hry? V ohrožení se ocitá nejen Zuckermanova svoboda, ale možná i jeho život.
„Vztah Olgy a Zuckermana je ve filmu klíčový,“ říká režisérka Irena Pavlásková. „Olga Zuckermana přitahuje a děsí zároveň. Je tak strašně otevřená a bez skrupulí, že ho přivádí do rozpaků, a současně ho fascinuje.“
Nathana Zuckermana hraje v Pražských orgiích Jonas Chernick. Kanadský herec, scenárista a producent se podílel na desítkách kanadských a amerických televizních seriálů a filmů, řada z nich byla uvedena na uznávaných festivalech v Sundance, Torontu nebo Šanghaji. Hrál ve více než 60 filmech a získal mimo jiné ocenění Canadian Screen Awards – Nejlepší herec ve filmu The Best Laid Plans nebo Gemini Award pro Nejlepšího herce ve vedlejší roli v seriálu The Border a jeho nejznámějším filmem je mezinárodně úspěšná komedie My Awkward Sexual Adventure.
Roli Olgy ztvární ve filmu ruská herečka Ksenia Rappoport. Rodačka z Petrohradu je velmi respektovanou filmovou a divadelní herečkou, pravidelně hraje v zahraničních filmech. Byla nominována na Evropskou filmovou cenu za hlavní úlohu v dramatu Giuseppe Tornatoreho Neznámá, po boku Gérarda Depardieu si zahrála v životopisném snímku Rasputin, za hlavní roli v italském thrilleru Dvojitý čas, získala v roce 2009 na filmovém festivalu v Benátkách Volpiho pohár pro nejlepší herečku. V Itálii získala národní cenu pro nejlepší herečku roku.
Pavel Kříž hraje ve filmu režiséra Rudolfa Bolotku, toho času pracujícího v kotelně. Bolotka je Zuckermanovým průvodcem, vtáhne ho do světa nevázaných večírků, ale zároveň je ironickým glosátorem života v rozpadající se společnosti, kde kdekdo spí s kdekým a kdekdo udává kdekoho.
Klára Issová a Jiří Havelka vytvářejí milenecký pár českých emigrantů, na jejichž popud přijede Zuckerman do Československa vyzvednout literární rukopis. A je to možná právě herečka Eva, která se smířila s tím, že v Americe nenajde uplatnění, kdo pomůže Zuckermanovi najít nový příběh.
Dále uvidíme Miroslava Táborského, Martina Stránského, Jana Hrušínského nebo Petra Vondráčka, Viktora Dvořáka a Jakuba Wehrenbergera – dva poslední jmenované v rolích známých českých spisovatelů-disidentů, inspirovaných Václavem Havlem a Ludvíkem Vaculíkem.
Spisovatel Philip Roth vycházel při psaní novely Pražské orgie z vlastních zážitků. Roth v 70. letech do Prahy jezdil a setkával se s českými zakázanými autory – Kunderou, Klímou, Vaculíkem a jinými. Rovněž se stýkal s českou komunitou v New Yorku, v 70.a 80. letech poskytoval podporu československým spisovatelům. V roce 1976 odmítla komunistická moc Rotha do Československa vpustit, vrátil se až v roce 1990. Philip Roth zemřel ve věku 85 let v březnu 2018. S premiérou počítá distributor, společnost Bioscop 10. října 2019.