Renomovaný fotograf Jindřich Štreit vystavuje v Kroměříži
Lidé Přerova je název fotografické výstavy Jindřicha Štreita, která je naistalována v těchto dnech ve foyer Domu kultury v Kroměříži. Výstava (jež byla poprvé uvedena v roce 2022) sice není kompletní, protože celá se do prostoru nevešla, ale i tak přináší obrázek dokumentární tvorby slavného fotografa.
Velkoformátové fotografie jsou barevné a představují lidi v nejrůznějších profesích i situacích. Kromě dělníků, kuchařek, "inteligence", divadelníků, muzikantů, sportovců, mladých i dříve narozených, najdou návštěvníci výstavy i snímky, kde můžete poznat i známé tváře jako je Jaroslav Wykrent, Laco Déczi či Juraj Jakubisko. Pan Wykrent v Přerově do konce života žil, zatímco jazzman Laco Déczi zde vystupoval na jazzovém festivalu a režisér Juraj Jakubisko měl zase v Galerii města Přerov výstavu...
„Výstava je to zajímá, i když pro fanoušky jeho klasické černobílé tvorby může být pořád ještě trochu překvapivá a mnohé dostaly úplně jiný rozměr s příběhy vyprávěnými jejich autorem,“ říká jeden z návštěvníků, fotograf Vladimír Hudeček.
Každopádně je z fotek cítit zaujetí a kumšt Jindřicha Štreita, což určitě oceníte. Unikátní výstava Lidé Přerova potrvá do 30. května 2024, a proto neváhejte. Čas, jak jistě víte, běží jako zběsilý.
Dílo Jindřicha Štreita zná celý svět
Dokumentární fotograf Jindřich Štreit (1946) je autorem několika desítek fotografických knih, okolo 1500 samostatných a nesčetně společných výstav, jehož dílo jsou součástí sbírek předních institucí včetně Muzea moderního umění v New Yorku, Národní galerii umění ve Washingtonu nebo Muzea Viktorie a Alberta v Londýně. Také o něm bylo natočeno několik filmů. Je nositelem mnoha cen a ocenění, mimo jiné Medaile Za zásluhy I. Třídy, ceny Jantar za celoživotní dílo, také jako první fotograf v ČR a SR obdržel titul Doctor honoris causa udělený bratislavské VŠVU.
Ve svém díle se věnuje především dokumentární fotografii, koncepčně zejména zobrazování vesnického života, portrétním fotografiím a tématům života menšin. Za svou práci byl za minulého režimu zatčen, uvězněn a podmínečně odsouzen, přesto ve vyšetřovací vazbě strávil čtyři měsíce a až do pádu režimu nesměl vystavovat a publikovat. Znovu – nezlomen – začal být veřejně činný až po roce 1989. Ke své bohaté umělecké činnosti již více než 30 let neúnavně předává své zkušenosti studentům Institutu tvůrčí fotografie na Slezském univerzitě v Opavě.
Hvězda Jindřicha Štreita, usazená na Jantarovém schodišti slávy věže Bolt Towen v Dolní oblasti Vítkovic, hlásá jeho životní motto: „Jestli spojíme lásku s uměním, můžeme být šťastní.“
Robert Rohál
Foto: Marcela Nehodová a Robert Rohál